CryptoMining

logaritam

Member
Pozz,

Ja se bavim rudarenjem kriptovaluta od 2017. god :)
pa ako ima nekoga ko je raspolozen da pokrenemo temu o tome. :)

Uglavnom radim sa ASIC minerima.

Razer

HWG OC Team
Pozdrav!
Definitivno ima zainteresiranih, evo ja prvi :)
Imaš li volje napraviti neki mini tutorial za nas laike? Ono da se obuhvati kako ući u taj svijet, koji je proces i slično.

logaritam

Member
Cao! Siguran sam da "laici" koji su tu na forumu od 2009. godine znaju :)

Inace u Evropi je iz nepoznatog razloga popularan GPU mining. ASIC mining je popularan u USA/Kanadi i Aziji.

Dovoljno je naruciti opremu od Bitmaina, Whatsminera, Ebang, StrongU ili nekog treceg ASIC proizovdjaca opreme. Dodje oprema i ukljucis u struju.
Na primer ove S19 od Bitmaina su veoma popularne. Siguran sam da ce te minere da zahvati jedan bull market. Bas kao sto je bilo sa S9 minerima.

Ono sto mene interesuje jeste da li moze da se overclockuje miner sa recimo liquid natrium hladjenjem ili neko slicno hladjenje i da se postignu mnogo bolji rezultati.

Kada kopas 95 Ths ili 150 THs nije isto :)

Btw cena struje na nasim prostorima je vrlo nepopularna (i ako je najjeftinija u Evropi) na primer u Srbiji opet je to izuzetno puno za mining.

Mozda je kod nas resenje u tome da se napravi neki zesci OC.

Razer

HWG OC Team
Cao! Siguran sam da "laici" koji su tu na forumu od 2009. godine znaju :)

Inace u Evropi je iz nepoznatog razloga popularan GPU mining. ASIC mining je popularan u USA/Kanadi i Aziji.

Dovoljno je naruciti opremu od Bitmaina, Whatsminera, Ebang, StrongU ili nekog treceg ASIC proizovdjaca opreme. Dodje oprema i ukljucis u struju.
Na primer ove S19 od Bitmaina su veoma popularne. Siguran sam da ce te minere da zahvati jedan bull market. Bas kao sto je bilo sa S9 minerima.

Ono sto mene interesuje jeste da li moze da se overclockuje miner sa recimo liquid natrium hladjenjem ili neko slicno hladjenje i da se postignu mnogo bolji rezultati.

Kada kopas 95 Ths ili 150 THs nije isto :)

Btw cena struje na nasim prostorima je vrlo nepopularna (i ako je najjeftinija u Evropi) na primer u Srbiji opet je to izuzetno puno za mining.

Mozda je kod nas resenje u tome da se napravi neki zesci OC.

"Laici" na ovom forumu se većinom bave računalnim hardverom, zato sam pitao da li možeš napraviti neki tekst o ASIC miningu, pogotovo ako tvrdiš da nije popularan u Europi.
Eto recimo ja ne znam nikog u HR da koristi ASIC minere. Dobro, ja niti nisam u tim vodama, no za one koji jesu većinom koriste GPU mining.
A i nekako mi se čini zabavnije/interesantnije jer moraš složiti čitav sustav sam, tweakati ga itd, nego kad imaš veliku kutiju koju uštekaš u struju i ona radi svoje :D

No da se vratimo na tvoje pitanje.
Koliko vidim ti se mineri mogu overclockirati, i to čak relativno jednostavno, a vjerojatno si i sam vidio članke kao što je ovaj:

Ono što bi ti trebalo biti jasno je - kako bi postigao veću frekvenciju procesora (bilo kakve vrste), za to je potreban veći napon, što je veći napon/frekvencija, to je veća potrošnja struje.
Tako da, overclockingom nećeš riješiti problem skupe struje, tj velike potrošnje minera. A i na to sve, riskiraš nestabilnost sustava.

Isto tako, tekući dušik i slični ekstremni načini hlađenja se ne mogu koristiti na duže staze. Oni služe za postizanje ekstremnih rezultata na kratke staze, odnosno za testiranje, nikako za svakodnevnu upotrebu. Najbolje što bi mogao je nekako to sve ohladiti s vodenim hlađenjem, sve iza toga spada u ekstremnu kategoriju i nema smisla; bilo da se radi o faznom (phase change), suhom ledu ili tekućem dušiku. No čak i kod korištenja vodenog hlađenja, bi postigao niže temperature, eventualno nižu buku, no u slučaju potencijalnog overclockinga se opet vraćamo na priču koju sam ti gore objasnio.

Ima li neko ko je raspolozen da radi na hladjenju za crypto miner?
Imam starije verzije gde se da uraditi eksperiment pa posle preci na novije.

Možda se netko javi tko je iz Beograda... @Perica_barii ? :)